Оце днями нам трапився цікавезний пост в LinkedIn на тему першої роботи в IT. Автор допису, Junior Front-End Developer, поділився своєю епічною історією, як він провалив 40 співбесід за 4 місяці. Цікаво, що, з його слів, він має реалізовані пет-проєкти, гарну англійську і комерційний досвід розробки.
Автор робить висновки, що вся справа у технічній освіті, якої в нього немає. І як вишенька на торті – “Вывод, все всем врут. Курсы – ученикам. Работодатели – работникам. Рекрутеры – кандидатам и тд.”
Ми попросили нашу люту колегу, що працює Middle IT-рекрутером, прокоментувати питання автора допису, щоб зрозуміти, що могло піти не так. Коментатор побажала залишитися анонімною, тож давайте назвемо її Анна Гостра;)
Автор: Почему все говорят что курсов для трудоустройства достаточно, но берут на работу не тебя, а парня/девушку с вышкой по специальности?
Анна Гостра, IT-рекрутер: Насправді працедавців мало цікавлять курси, які ви закінчили, їх цікавлять суто ваші знання і скіли. Зрозуміло, що будь-які комерційні курси (маю на увазі всі, що не від компаній) будуть намагатися подати вам матеріал у максимально стиснуті терміни, бо в них конвейєр, вони роблять гроші, тож якість не в пріоритеті.
Окрім цього, кваліфікація викладачів таких курсів викликає питання: часто це ті ж випускники курсів або фахівці рівня Junior, які вміють гарно говорити. Ви можете подивитися рейти Middle і Senior розробників і порахувати, скільки коштує година їхнього часу, додайте сюди ще час на підготовку до заняття, час на перевірку домашок студентів. Чи вигідно класному розробнику викладати на курсах? Зрозуміло, що ні. Тим паче, що не кожен кваліфікований розробник має викладацький талант.
Деякі курси навіть наймають “тренерів успіху”, які промотують їхні послуги, розповідаючи потенційним студентам, що їх на ринку дуже сильно чекають і одразу готові платити $700+ дол., а через кілька років вони зможуть придбати собі квартиру-автівку чи що там ще.
Вам навіть будуть наводити цифри, мовляв, українському IT-ринку бракує стількох-то тисяч розробників, але буде напівправда: ринок потребує в основному мідлів і сіньорів. Ви це можете легко перевірити на тематичних сайтах із пошуку роботи в IT: у розділі вакансій відфільтруйте пропозиції для трейні і джунів, а потім – для мідлів і сіньорів. І подивіться, яких вакансій більше. Перед тим, як нести гроші курсам, почитайте кілька історій про пошук першої роботи в IT сфері і підготуйтеся, що буде важко, дуже важко.
Щодо другої частини питання “… но берут на работу не тебя, а парня/девушку с вышкой по специальности?” – звісно, кандидатам із вищою освітою простіше відповісти на технічні питання, тому, безсумнівно, вони мають перевагу.
Ще один момент щодо комерційних курсів. Часом вони можуть бути помічними для тих студентів, кому дуже складно організувати свій час і хто має певні сумніви, адже коли ти платиш за курси немаленькі гроші, тоді ти більш уважний до того, що тобі на цих курсах говорять. І ти знаєш, скільки вартує тобі пропущене заняття. Людина так влаштована: цінує те, у що вкладається.
Можливий ще один сценарій: якщо автор допису вчив програмування лише в межах навчальної програми курсів і не мав цікавості поза курсами додатково “копати” в ту чи іншу тему, мовляв, я ж гроші заплатив – нехай мене і вчать. І це неабияк поширено, адже ти делегуєш іншим навчити тебе, ризикуючи зайняти пасивну позицію.
Сфера IT і пасивність – це несумісні явища, адже дуже важливим софтскілом є саме цікавість: ти сам маєш гуглити, шукати нові рішення і підходи, тут ніхто не принесе їх тобі на блюдці.
Автор: Почему все жалуются на нехватку кадров в айти среди разработчиков, но при этом не берут даже на стажировку (ведь у тебя нет вышки)?
Анна Гостра, IT-рекрутер: Знову ж таки, конкурс на стажування – величезний, адже курси абсолютно ніхто не контролює і одночасно з вами випускаються десятки студентів лише з вашої групи, а ще – десятки з паралельних груп. По всій країні одночасно з вами випускаються тисячі студентів курсів по вашій технології, і всі вони будуть конкурувати з вами за місце в інтернатурі великих компаній.
Водночас можливість узяти в команду трейні є мало в кого, адже це має бути середня аутсорс/аустаф компанія, що гарно закріпилася на ринку, має у команді девелопера із помірним завантаженням, що може бути ментором для новачка. Стартапи зазвичай потребують готових розробників, які будуть швидкими темпами робити продукт, там просто немає часу і можливостей нікого вчити.
Окрім цього, подумайте: якщо ви вже берете стажера, то це має бути найбільш мотивований, найбільш зацікавлений, найбільш компетентний кандидат. Тож працедавці обирають кращого. І це нормально. Якби у вас був вибір: брати кращого чи першого-ліпшого працівника, кого б ви обрали?
Автор: Почему проходя технические собеседования я получаю вопросы, ответы на которые я могу получить только на 4 курсе технического университета(при условии что я не оканчивал такового)?
Анна Гостра, IT-рекрутер: є те, що вам розповідають на курсах, а є реальність. Щоб зрозуміти, що запитують на реальних співбесідах, варто це загуглити. Зараз є десятки докладних статей у стилі “ТОР-50 найпоширеніших технічних питань на посаду Junior Frontend Developer”, на ютубі можна знайти приклади навчальних інтерв’ю, що максимально наближені до реальних.
Зрештою, якщо ви бачите, що подібні технічні питання повторюються вже на 5-й співбесіді, зробіть тижневу паузу у пошуках і постарайтеся підтягнути ці питання. Можна за невеликі гроші взяти точковий міні-курс, наприклад, на Udemy, або вчитися по відео на ютубі, почитати експертні статті на тематичних ресурсах абощо.
Але вперто продовжувати проходити співбесіди, не працюючи над помилками, і потім дивуватися, що тебе не беруть – це дуже дивно.
Автор: Или вопросы которые раскрывают меня скорее как задрота, ежели спеца который может выполнять задачи?
Анна Гостра, IT-рекрутер: Вибачте, але тут no comments. Є чимало кандидатів, які на питання “Чому саме IT?” відповідають щось на кшталт “Бо гроші/бо це модно/всі сюди йдуть…” Щоб працювати в розробці, потрібно мати багато терпіння, сил і здатність до рутинної роботи.
Можливо, автор передивився картинок/серіалів, де розробники цілими днями грають у настільний футбол і п’ють смузі?
Часом технічні фахівці задають складні питання не лише щоб отримати 100% точну відповідь “як книжка пише”, але подивитися, як кандидат мислить, як він поводиться в некомфортній для нього ситуації, наскільки глибоко він цікавився темою тощо.
Окрім цього, на успіх пошуку роботи в IT впливають і зарплатні очікування кандидата. Так, в автора вже є комерційний досвід, тож його неохоче розглядатимуть як інтерна. Що й логічно: інтернам платять символічну стипендію у розмірі 200-400 дол., тож є ризик, що автор за час інтернатури знайде собі більш фінансово привабливу пропозицію і піде, а компанія понесе збитки.
Реалії IT-сфери такі, що перший рік ти працюєш за символічні гроші, зате потім можеш претендувати на гідну зарплату, якщо, звісно, показуєш необхідний набір скілів, але якщо джун завищує свою вартість від самого початку, тоді він повинен продемонструвати і відповідний левел. А з цим, схоже, в автора допису якраз і проблеми.
До слова, якщо ви маєте свою історію, як ви шукали і знайшли/не знайшли свою першу роботу в IT-сфері, можете надсилати свій текст нам, ми його з радістю опублікуємо.