Спільне дослідження професора Іллі Стребулаєва (Ilya Strebulaev) і Stanford University Graduate School of Business показало, що Україна входить до десятки країн, з яких походять засновники найкрутіших стартапів США. Так, усього було розглянуто 500 американських стартапів, що мають статус єдинорога і 1 078 їх засновників.
Цікаво, що 44% фаундерів стартапів-єдинорогів народилися за межами Штатів. Найбільше – в Індії (90 людей), а до ТОР-3 батьківщин також увійшли Ізраїль (52 фаундера) і Канада (42 людини). Замикає почесний ТОР-10 саме Україна із результатом 12 чол.
Які стартапи називають єдинорогами?
Стартапи-єдинороги – це ті компанії, які демонструють стрімкий ріст і досягають капіталізації в $1 млрд і більше. До речі, найчастіше компанії-єдинороги виникають у Північній Америці, в Азії і Європі. Приміром, такі відомі компанії як Uber ($68 млрд), Xiaomi ($48 млрд) чи Airbnb ($29,3 млрд) можна назвати єдинорогами.
На жаль, дослідження пана Стребулаєва не рясніє подробицями, про які саме американські стартапи йде мова, але пропонуємо коротку добірку українських стартапів-єдинорогів. Звісно, чимало з них вже давно вийшли на міжнародний ринок. Отже, поїхали!
GitLab
Співзасновником цього єдинорога є українець Дмитро Запорожець, який придумав і написав GitLab ще у 2011 році разом зі своїм колегою як альтернативу платній версії сервісу GitHub, що дозволяє розмістити код і працювати над ним усією командою.
Втім, зробити цей продукт бізнесом допоміг голландець Сід Сібранді, який зараз володіє чималим пакетом акцій компанії.
Сібранді профінансував GitLab, а в 2015 році стартап зміг найняти команду і потрапити в стартап-акселератор Y Combinator, поступово залучаючи венчурні інвестиції.
Зараз у GitLab віддалено працюють 1300 спеціалістів із 65 країн світу, адже компанія не має фізичних офісів.
Восени 2021 року стартап вийшов на біржу із оцінкою в понад $11 млрд, але вже у перший день торгів капіталізація зросла до $15 млрд. Та українець, у якого досі залишається невелика частка акцій (2,5%) наразі покинув компанію і пішов у сабатікал, присвятивши бізнесу цілих 10 років. Наразі Дмитро Запорожець – один із найбагатших українців, чиї статки оцінюються у $450 млн.
Grammarly
Ще один потужний український єдиноріг, який оцінюють у $13 млрд. Втім, звання єдинорога стартап отримав ще в 2019 році, тож на міжнародному ринку його тепер називають декакорном. Заснували цю успішну компанію у 2009 році троє українців – Максим Литвин, Олексій Шевченко і Дмитро Лідер.
У чому ж секрет успіху? Grammarly пропонує користувачам онлайн-сервіс, що виправляє помилки в англійських текстах і надає поради щодо покращення стилістики за допомогою штучного інтелекту.
Команда стартапу вже налічує більше 600 спеціалістів, що працюють не лише в Києві, але й в Сан-Франциско, Нью-Йорку і Ванкувері.
Щодня користувачами Grammarly є 30 млн людей з усього світу.
Зараз компанія активно працює над сервісом для веброзробників, завдяки якому Grammarly можна буде інтегрувати у сторонні додатки та сервіси.
People.ai
У межах нового інвестиційного раунду влітку 2021 року цей стартап залучив $100 млн, що дозволило йому стати єдинорогом із оцінкою в $1,1 млрд.
People.ai займає нішу “AI for sales”, пропонуючи систему підтримки прийняття рішень на основі даних із CRM. Приміром, це рішення дозволяє аналізувати календарі, мейли і дзвінки працівників, дозволяючи бізнесу покращувати ефективність роботи. Так, компанії можуть зрозуміти, скільки клієнтів одночасно може вести менеджер із продажу.
За останній рік клієнтська база компанії зросла на 260%, а клієнтами є такі компанії як Zoom, DataRobot, Okta та ін. Засновником цього єдинорога є серійний підприємець із Дніпра Олег Рогінський. У компанії зараз працює більше 240 спеціалістів, а офіси розташовані в Києві, у Сан-Франциско і Торонто.
Як стати стартапером?
Бро, підняти власний стартап – справа непроста, адже статистика невтішна: лише 10% (!) стартапів стають успішними, тож фаундерам і команді варто мати моцні знання і навички у розкрутці інноваційного бізнесу і знати, де можна залучити кошти тощо.
Втім, саме зараз найкращий час, що запустити свій стартап, адже українська IT-сфера завершила 2021 рік із небувалими прибутками, а за останні три роки кількість IT-спеціалістів в Україні зросла аж на 50%!
Перед започаткуванням стартапу врахуй всеможливі ризики, через які твій стартап може не злетіти. І дізнайся більше про реалії українських стартапів: склад команд, скільки заробляють стартапи, що заважає розвитку, на які гроші запускається інноваційний бізнес в Україні та ін. Віримо – саме твоя ідея розірве ринок і змінить світ на краще)